Ukryj

Gmina Parzęczew

  • PDF

Dożynki Powiatowo-Gminne w Parzęczewie. Święto plonów i dobrej zabawy.

  • wtorek, 05 września 2017 14:49
  • Poprawiony wtorek, 05 września 2017 14:58
  • Wpisany przez Marta Gmerek

Doynki_Powiatowo_-_Gminne_2017_25

3 września na boisku szkolnym w Parzęczewie odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne. Impreza przyciągnęła tłumy mieszkańców powiatu zgierskiego i stała się jednocześnie okazją do kultywowania rodzimych, rolniczych tradycji i beztroskiej zabawy dla całej rodziny. Impreza była podzielona na dwie części: obrzędową i artystyczno-rozrywkową. Część obrzędowa rozpoczęła się oczywiście uroczystą mszą świętą, która odbyła się w Kościele  pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny w Parzęczewie. Następnie starostowie dożynek poprowadzili korowód dożynkowy na teren imprezy.
Starostą Dożynek został Paweł Graczyk. Ma 47 lat i wspólnie z żoną – Agnieszką prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 26 ha nastawione na produkcję mieszaną. W skład gospodarstwa wchodzi hodowla bydła mięsnego, krów mlecznych i świń. Żona pełni funkcję dyrektora Zespołu Szkół w Parzęczewie. Mają dwie córki w wieku 17 i 10 lat. Starościną Dożynek była Magdalena Błaszczyk. Ma 34 lata i wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 12 ha nastawione na produkcję roślinną. Jest prezesem stowarzyszenia „Tęczowe Siedlisko”. Mąż pracuje w Powiatowej Straży Pożarnej. Mają troje dzieci – syna i dwie córki.
Jako pierwsza wystąpiła na scenie Orkiestra Dęta OSP Żelechlinek, jak zwykle prezentując niezwykle profesjonalny i atrakcyjny program artystyczny, łączący siłę wyrazu orkiestry strażackiej z estradowym zacięciem wokalisty. Ten efektowny akcent poprzedził kolejne elementy tradycji dożynkowej. Następnym z nich było wręczenie chlebów gospodarzom wydarzenia: Staroście Zgierskiemu, Bogdanowi Jarocie i Wójtowi Gminy Parzęczew, Ryszardowi Nowakowskiemu, którzy dokonali uroczystego otwarcia dożynek i zgodnie z tradycją podzielili się chlebem z przybyłymi na uroczystość mieszkańcami.

 

W części obrzędowej wystąpiło dziewięć zespołów ludowych z terenu powiatu zgierskiego, które „obśpiewały” swoich włodarzy. Wieniec dla Starosty Zgierskiego, Bogdana Jaroty wręczyło KGW z Wielkiej Wsi w Gminie Parzęczew, a dla Wójta Gminy Parzęczew, Ryszarda Nowakowskiego KGW z Mikołajewa (również w gminie Parzęczew). Na scenie wystąpiła kapela Parzęczewiacy z zespołami śpiewaczymi z Parzęczewa i Śniatowej. Sekretarzowi Gminy Ozorków, Witoldowi Kosmowskiemu wręczył wieniec Amatorski Zespół Śpiewaczy ze Skotnik, który również zaprezentował występ muzyczny. Następnie wystąpiła Kapela Aleksandrowianie, wręczając wieniec Burmistrzowi Aleksandrowa Łódzkiego, Jackowi Lipińskiemu. Wieniec dla Burmistrza Ozorkowa, Jacka Sochy wręczył po swym występie zespół Ozorkowianie, a dla Wójta Gminy Głowno, Marka Jóźwiaka – KGW z Woli Lubiankowskiej, podczas gdy na scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Mąkolice. Kosz z jabłkami dla Burmistrza Głowna, Grzegorza Janeczka wręczył zespół taneczny GOLD. Burmistrza Strykowa, Andrzeja Jankowskiego obśpiewało i obdarowało wieńcem dożynkowym KGW Osse. Wieniec dla Sekretarza Gminy Zgierz  Pani Mirosławy Maciak przygotowało KGW z Dąbrówki, a wystąpił zespół Szczawinianki. Kosz z darami sadu, lasu i ogrodu Prezydentowi Miasta Zgierza, Przemysławowi Staniszewskiemu wręczyło Koło Gospodyń Miejskich ze Zgierza. Piosenkę „Cztery córy miał tata” wykonał Jakub Śmietana.
Część artystyczno-rozrywkowa zaczęła się od, entuzjastycznie przyjętego przez publiczność występu kabaretu Nowaki. Nowaki to młoda, zdolna i wybitnie energetyczna trójka zielonogórskich artystów. Ich talent i kreatywna praca przynoszą rezultaty w postaci wypełnionych po brzegi sal i śmiejącej się widowni. Tak było też w Parzęczewie, gdzie salwy gromkiego śmiechu publiczności nie cichły niemal przez cały czas ich występu.
Kolejną pozycją programu artystycznego imprezy był koncert zespołu After Party prezentującego muzykę taneczną. Jest to grupa o ogólnopolskiej sławie i wielu sukcesach. Jako jeden z nich przyjdzie im na pewno zaliczyć występ w Parzęczewie, gdzie czekały na nich tłumy rozentuzjazmowanej publiczności. Kolejną atrakcję stanowił występ od dawna zaprzyjaźnionego z Parzęczewem zespołu Jolly Roger, w którego repertuarze znajdują się zarówno utwory autorskie w konwencji folkowej jak i znane piosenki turystyczne i żeglarskie w aranżacji biesiadnej lub klimacie ogniskowym, turystycznym i żeglarskim.
Jednak najbardziej oczekiwaną i najgłośniej oklaskiwaną gwiazdą wieczoru była grupa Video - jeden z najpopularniejszych zespołów współczesnej polskiej muzyki rozrywkowej. Istnieje od 2007 roku, ma na swoim koncie trzy albumy, które przyniosły liczne przeboje, m.in: "Bella", "Idę na plażę", "Soft", "Papieros", "Środa czwartek", „Szminki róż", "Fantastyczny lot", "Wszystko Jedno" oraz "Ktoś Nowy". VIDEO są laureatami licznych nagród, wśród ostatnich wyróżnić można statuetki Eska Music Awards 2015, 2016 w kategorii "Najlepszy Zespół". W tym roku single "Wszystko Jedno" i "Ktoś Nowy" osiągnęły status platynowych płyt, a album „Doskonale Wszystko Jedno” – złotej. Po koncercie na scenę wszedł profesjonalny DJ i zainicjował, zamykającą imprezę,  zabawę taneczną.
Na Dożynkach wystawiono osiem namiotów rękodzielniczych z gmin: Ozorków, Zgierz, Głowno, Parzęczew i Aleksandrów Łódzki oraz z Miasta Ozorkowa, a także stoisko Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę i Fundacji „Lawendowy Anioł” oraz Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Wystawiono czternaście stoisk kulinarnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich: Boczki Domaradzkie, Nowostawy Górne, Ciosny, Proboszczewice, Rosanów, Szczawin, Śliwniki, Opole i Chrząstów Wielki oraz sołectwo Tkaczewska Góra, a także Stowarzyszenie Tęczowe Siedlisko Trojany, Stowarzyszenie Wiejski Ośrodek Kultury w Śniatowej i Stowarzyszenie Przyjaciół Sołectwa Bibianów.
Oprócz występów artystycznych i stoisk wystawienniczych na terenie imprezy na gości czekały liczne atrakcje. Dzieci miały do dyspozycji darmowe wesołe miasteczko wyposażone w zjeżdżalnie, trampoliny i karuzelę. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Miasta Głowna – Rodzinna Re-Kreacja, gdzie w ramach kreatywnych atrakcji i warsztatów dla całych rodzin, każdy znalazł coś dla siebie. Ponadto swoje własne konkursy i wyzwania dla najmłodszych przygotowali funkcjonariusze i druhowie na stoiskach: policyjnym i strażackim. W namiocie Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Z Ikrą” można było skosztować potraw z ryb z pobliskich stawów, smacznych i zdrowych soków owocowo-warzywnych oraz obejrzeć ciekawe pokazy kulinarne.  
Dożynki Powiatowo-Gminne w Parzęczewie okazały się dużym sukcesem, o czym świadczy frekwencja widowni, która mimo nienajlepszej pogody tłumnie zjechała do Parzęczewa, by uczestniczyć w święcie rolników, podziękować za tegoroczne plony i poprosić o bogate zbiory następnego roku, a także po to, by w rodzinnej atmosferze zrelaksować się i oderwać od codziennych problemów. Sądząc po wspaniałej atmosferze panującej podczas święta, można stwierdzić, że świetnie się to udało.

 

Urząd Gminy w Parzęczewie, ul Południowa 1, 95-045 Parzęczew
tel. 42 718-60-95, 42 718-60-57, fax 42 718-60-66, sekretariat@parzeczew.pl