Ukryj

Gmina Parzęczew

  • PDF

78. Rocznica Bitwy w Orłej

DSC_0449

12 września, od złożenia kwiatów pod tablicą przy kościele w Parzęczewie, upamiętniającą śmierć lotników z 32 Eskadry Rozpoznawczej 3 Pułku Lotniczego w Poznaniu, rozpoczęły się  obchody 78. rocznicy Bitwy w Orłej.  Główne uroczystości odbyły się przy pomniku w miejscowości Orła, gdzie 11 września 1939 roku doszło do starć polskich żołnierzy z oddziałami niemieckimi. By uczcić pamięć i oddać hołd poległym żołnierzom odprawiono mszę św., a także odczytano Apel Pamięci Oręża Polskiego. Liczne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.
W uroczystości brali udział przedstawiciele samorządów , służb mundurowych, delegacje szkół z terenu gminy Parzęczew i z Ozorkowa, delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych, a także członkowie Stowarzyszenia Sekcja Kolarska „Szwadron” im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich  z Ozorkowa oraz członkowie klubu jeździeckiego „Mała Stajnia” z Helenowa. Wśród gości nie zabrakło: 98-letniego Maksymiliana Kasprzaka. Jest to żywa legenda Bitwy nad Bzurą. Walczył jako dowódca działonu przeciwpancernego i został ranny podczas walk w okolicach Orłej.  Mimo tak dostojnego wieku jest z nami co rok i dzieli się z nami swoimi wspomnieniami. W uroczystości uczestniczył też pułkownik Wojska Polskiego w stanie spoczynku, członek AK, działacz społeczny, założyciel i kierownik pierwszego Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, podsekretarz stanu w urzędach Premierów Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego i Waldemara Pawlaka, minister Zbigniew Zieliński, a także  Paweł Okuniewski, syn Izydora Okuniewskiego, który będąc żołnierzem 2 szwadronu 8 Pułku Strzelców Konnych, walczył pod Orłą.
Na zakończenie uroczystości gimnazjaliści z Parzęczewa przygotowali część artystyczną. Przywołali oni wspomnienia swoich przodków związane z II wojną światową oraz wystąpili z koncertem pieśni patriotycznych. Młodzież wręczyła też kwiaty panu Maksymilianowi, który jest dla nich bohaterem oraz osobą, dzięki której mogą uczestniczyć w żywej lekcji historii.

Galeria zdjęć

Urząd Gminy w Parzęczewie, ul Południowa 1, 95-045 Parzęczew
tel. 42 718-60-95, 42 718-60-57, fax 42 718-60-66, sekretariat@parzeczew.pl