Ukryj

Gmina Parzęczew

  • PDF

Światowa Śniatowa wiedzie PRYM

  • wtorek, 22 kwietnia 2008 16:32
  • Poprawiony wtorek, 22 kwietnia 2008 16:32

Światowa Śniatowa wiedzie PRYM

    Tworzenie wsi tematycznych to jeden ze sposobów ożywiania gospodarki wiejskiej. Zaletą programu jest to, że nie wymaga dużych pieniędzy, przynajmniej na początku, i angażuje wielu mieszkańców. Pomysł Wiosek tematycznych został szerzej przedstawiony na konferencji pn.: „EQUAL - Upowszechnianie dobrych praktyk na obszarach wiejskich”. Pomysłodawcą wdrożenia programu w naszym regionie jest pani Jolanta Pęgowska prezes Fundacji Rozwoju Gmin „PRYM”.
    Do programu Wiosek Tematycznych zaangażowane zostały trzy wsie: Śniatowa, Lubień i Domaniew, jednak to Śniatowa - jako pierwsza - zdecydowała się podjąć realizacji projektu. 18 kwietnia odbyły się w tamtejszej świetlicy warsztaty, na których gościem honorowym był dr Wacław Idziak z wydziału socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego wraz ze studentami czwartego roku tego kierunku UŁ. Udział w warsztatach wzięli także: Iwona Rybicka – prezes Stowarzyszenia ze wsi Paproty (Wioska Labiryntów i Źródeł), Józef Pusz – z Sierakowa Sławieńskiego (Wioska Hobbitów), Aneta Bińczyk – wiceprezes Stowarzyszenia ze wsi Podgórki (Kraina Bajek i Rowerów), Krystyna Dzwonkowska-Godula – Katedra Socjologii Wsi i Miasta Uniwersytetu Łódzkiego, pod kierownictwem dr Andrzeja Pilichowskiego, Wójt gminy Parzęczew – Ryszard Nowakowski, Jolanta Pęgowska – prezes Fundacji PRYM w Parzęczewie, oraz mieszkańcy Śniatowej.
    Pierwszym a zarazem najważniejszym etapem realizacji projektu jest znalezienie odpowiedniego tematu, który mógłby promować wioskę, przyciągać turystów i zapewnić jej zyski. Śniatowa postawiła na „Wieś Biesiadną”, chcąc powielić sukcesy, jakie jej mieszkańcy odnieśli już w organizowanych corocznie majówkach oraz innych imprezach okolicznościowych. Jednak biesiada to nie wszystko, co ma do zaoferowania Śniatowa. Pomyślano także o stworzeniu oferty edukacyjnej dla najmłodszych, połączonej z zabawami o roboczych nazwanych: „Łaciata Przygoda” i „Tajemnica z pieca”. Za tajemniczo brzmiącymi nazwami kryją się gry połączone z pokazami i degustacją przetworów mlecznych oraz chleba. Dzieci będą miały okazję m.in. zobaczyć jak dawniej robiło się masło lub wyciskało ser oraz jak rozpoznawać zboża.


Nauce towarzyszyć będą także gry i zabawy ruchowe na podwórku i łące oraz warsztaty m.in. robienia kwiatów z bibuły.

    Mieszkańcy Śniatowej są jednomyślni w swoich pomysłach i dążeniu do osiągnięcia sukcesu. Mówią, że traktują projekt przede wszystkim jako hobby i nie ma tu miejsca na 'słomiany zapał'. Będą konsekwentnie realizować swoje cele metodą 'małych kroków' nie zrażając się ewentualnymi niepowodzeniami. Jak podkreśla dr Idziak najważniejsza jest praca całego zespołu i wiara w sukces, czego nie brak mieszkańcom Śniatowej. „Każdy początek jest trudny – mówi Aneta Bińczyk z Podgórek – ale nasza wytrwałość zaowocowała, liczą się rezultaty.”

    Warsztaty były 'burzą pomysłów'. Dr Idziak, studenci oraz sami mieszkańcy prześcigali się w wymyślaniu gier i scenariuszy spędzania dnia w Śniatowej. Warsztaty zakończono podsumowaniem dnia oraz wymianą doświadczeń osób zaangażowanych w projekt.

 

Urząd Gminy w Parzęczewie, ul Południowa 1, 95-045 Parzęczew
tel. 42 718-60-95, 42 718-60-57, fax 42 718-60-66, sekretariat@parzeczew.pl