Ukryj

Gmina Parzęczew

  • PDF

Obchody 11 września w Orłej

  • środa, 01 marca 2006 13:06
  • Poprawiony środa, 01 marca 2006 13:06

W dniu 10 września br. w miejscowości Orła odbyły się uroczystości patriotyczno - religijne, poświęcone polskim Kawalerzystom, którzy stoczyli bohaterski bój z niemieckim najeźdźcą.

Tutaj - 11 września 1939 roku żołnierze ze szwadronu Kolarzy 2 pułku Szwoleżerów Rokitniańskich po zepchnięciu nieprzyjaciela z pozycji obronnych na nasypie kolejowym wyparli wroga z Orłej. Wkrótce wspólnie z pozostałymi szwadronami Zbiorczego Pułku Pomorskiej Brygady Kawalerii odparli uderzenie kompanii czołgów, nacierającej od drogi Ozorków - Grotniki. Szczególnie zaciekły bój toczył się w środku wsi, w rejonie skrzyżowania dróg, gdzie zza węgła stojącej tam wówczas chaty ze zdobywczego działa przeciwpancernego prowadzili ogień do czołgów kolarze szwoleżerowie. W walce poległo 13 żołnierzy Kawalerzystów wraz ze swym dowódcą. Niemcy zaskoczeni tak zaciętym oporem, po utracie dwóch spalonych czołgów i jednym unieruchomionym, wycofali się na pozycje wyjściowe.
Od trzech lat Wójt Gminy Parzęczew wraz z sekcją Kolarską „Szwadron” przy Oddziale PTTK w Ozorkowie jest organizatorem tej przepięknej uroczystości. Jest to czas refleksji i zadumy. Gromadzi się na niej znaczna liczba uczestników. Jak co roku przybyły Kluby i Towarzystwa Kolarskie z Łodzi i ze Zgierza, Związek Harcerstwa Polskiego - hufiec zgierski i ozorkowski, szkoły parzęczewskie i ozorkowskie, Oddziały PPTK z Ozorkowa, Zgierza i Łęczycy. W tym roku gościliśmy zacne grono starostów i wójtów sąsiednich powiatów i gmin. Szczególne miejsce wśród gości mają weterani walk września 1939 roku. Na terenie naszej gminy mieszka jeden z nich. Jest nim Pan Czesław Olak - kanonier z 1 baterii 4 Pułku Artylerii Ciężkiej.
Spotkanie przy pomniku w Orłej ma za zadanie przypomnieć o bohaterskim czynie bojowym pomorskich Kawalerzystów i być symbolem żołnierskiego poświęcenia w obronie Domu Ojczystego.
W 66 rocznicę Bitwy nad Bzurą, Wam Szanowni Kombatanci oraz wszystkim znanym i nieznanym bohaterom wydarzeń wrześniowych składamy hołd w podzięce za męstwo i miłość do Ojczyzny, która pozwoliła wam na taką odwagę i poświęcenie.
Chylimy czoła przed poległymi. Cześć ich pamięci!

Adam Świniuch
Zastępca Wójta Gminy

Urząd Gminy w Parzęczewie, ul Południowa 1, 95-045 Parzęczew
tel. 42 718-60-95, 42 718-60-57, fax 42 718-60-66, sekretariat@parzeczew.pl