Ukryj

Gmina Parzęczew

  • PDF

EKO - LIDER 2009 - Gmina Parzęczew zwycięzcą

  • piątek, 11 grudnia 2009 16:58
  • Poprawiony piątek, 11 grudnia 2009 16:58

EKO - LIDER 2009


Gmina Parzęczew zajęła I miejsce w trzeciej edycji bardzo prestiżowego wojewódzkiego konkursu EKO – LIDER 2009. Konkurs został zorganizowany przez Fundację Europa we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi, Telewizją Łódź, Radiem Łódź i agencją Info Express – producentem telewizyjnym. Celem konkursu była popularyzacja osiągnięć samorządów w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego, motywowanie do podejmowania nowych wyzwań i zdobywania umiejętności w pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej.

Konkurs zrealizowany został przy pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Patronat medialny nad konkursem obieli: Marszałek Województwa Łódzkiego, Dyrektor TVP Łódź, Prezes Radia Łódź S.A. Patronat nad EKO – TURNIEJEM sprawował Łódzki Kurator Oświaty.

Do dwuetapowego konkursu zaproszonych zostało 176 gmin i miast województwa łódzkiego:

  • pierwszy etap polegał na wypełnieniu i odesłaniu EKO – ANKIET, w których należało m.in. wykazać inwestycje w zakresie ochrony środowiska w ostatnich 3 latach. Uczestnicy, którzy otrzymali największą ilość punktów zostali nominowani do drugiego, telewizyjnego etapu konkursu. Do drugiego etapu oprócz Gminy Parzęczew zakwalifikowali się: Drzewica, Kutno, Warta, Kleszczów, Sieradz, Aleksandrów Łódzki, Czerniewice, Głowno, Koluszki, Konstantynów Łódzki, Łask, Poddębice, Radomsko, Sulejów, Uniejów, Wieluń, Wolbórz, Zelów, Żychlin.
  • na drugi etap konkursu składało się: turniej dla Gimnazjów przebiegający w dwóch rundach oraz filmowa prezentacja osiągnięć w dziedzinie ekologii.

Uczniowie z Gimnazjum z Parzęczewa przygotowani przez Panią Katarzynę Pacel – nauczycielkę biologii dołożyli wszelkich starań i w turnieju wiedzy ekologicznej zajęli II miejsce, co z punktami zdobytymi przez gminę za inwestycje pozwoliło na zwycięstwo w całym konkursie. Należy dodać, że wszystkie nasze szkoły w ocenianym okresie brały udział w licznych akcjach i działaniach w zakresie edukacji ekologicznej m.in.:

- „Sprzątanie świata”,

- „Dzień Ziemi”,

- w I Olimpiadzie Ekologicznej, konkursie plastyczno – fotograficznym, warsztatach ekologicznych zorganizowanych przez FUNDACJE PRYM

- w szkolnych konkursach wiedzy ekologicznej, happeningu ulicznym,

- w akcji dotyczącej bociana białego,

- w pielęgnacji terenów zielonych wokół szkoły,

- w akcji selektywnej zbiórki makulatury i puszek aluminiowych,

- w VIII Powiatowym Konkursie Wiedzy Ekologicznej,

- w Konkursie Ekologicznym dla Gimnazjalistów.

Prezentacja gminy Parzęczew odbyła się 30 września br. na antenie TVP Łódź.

Nagrodą za zajęcie I miejsca jest:

- statuetka Marszałka EKO – LIDER 2009,


- realizacja 12 minutowego filmu promującego gminę,

- emisja filmu na antenie TVP Oddział w Łodzi,

- reportaż promujący zwycięską gminę/miasto na antenie Radia Łódź,

- pakiet 300 płyt DVD z filmem promującym zwycięzcę,

- kampania reklamowa promująca zwycięską gminę na

antenie TVP Łódź i Radia Łódź S.A.

Podczas inauguracji konkursu w dniu 16 listopada br. Wójt Gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski odebrał statuetkę Marszałka Województwa EKO – LIDER 2009. W dniu 18 listopada na antenie TVP S.A. Oddział w Łodzi został wyemitowany wywiad ze zwycięzcami konkursu.

Jest to ogromne wyróżnienie i sukces gminy Parzęczew, na którą zapracował zarówno samorząd gminy jak i wszystkie nasze szkoły.

W temacie ochrony środowiska jeszcze jest wiele do zrobienia. Mamy w przyszłym roku następne zadania do realizacji, więc w kolejnych edycjach konkursu EKO LIDER zapewne będziemy liczącą się gminą.


Urząd Gminy w Parzęczewie, ul Południowa 1, 95-045 Parzęczew
tel. 42 718-60-95, 42 718-60-57, fax 42 718-60-66, sekretariat@parzeczew.pl